Mimar, mobilya tasarımcısı, modacı… Kreatif sektörlerde dünya çapında başarı elde eden Türk tasarımcılar mercek altında

Mimar, mobilya tasarımcısı, modacı… Kreatif sektörlerde dünya çapında başarı elde eden Türk tasarımcılar mercek altında.

Defne Koz, Tasarımcı
Türkiye’de endüstri ürünleri tasarımı pratiğinin gelişmesine en çok katkı sağlayan isimlerden biri Defne Koz. 1964’te Ankara’da doğan Koz, Ankara Üniversitesi’nde İtalyan Dili ve Edebiyatı eğitimi üzerine, 1987-88 yılları arasında ODTÜ’de Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde okudu. 1989’da girdiği Domus Academy’de hem öğrencilik hem de öğretmenlik yaptı. 1992 yılında kurduğu Defne Koz Design Studio ise uluslararası tasarım arenasında art arda gelen başarıların en önemli adımı oldu. İtalya’da Alessi, Fontana Arte, Foscarini, Leucos gibi prestijli markaların koleksiyonları için çok popüler ürünler tasarlayan Koz, Türkiye’de VitrA, Alparda, Megaron ve Gaia&Gino gibi markalarla iş birliği yaptı. Defne Koz bugün Milano, Şikago ve Ankara-İstanbul arasında çalışmalarına devam ediyor. Marco Susani ile birlikte kurduğu Koz Susani Design Studio’da ise ürün ve iç mekân tasarımının yanı sıra etkileşim tasarımı üzerine çalışıyor. Defne Koz’un en güncel projelerinden biri ISTANBUL’74 iş birliğinde oluşturduğu oneoffinfinity markası. Markanın ilk serisi ‘Defne Koz-Solid Air’ koleksiyonu 6 Kasım-27 Aralık tarihleri arasında ISTANBUL’74 Galatasaray Galeri’de sergilendi.

Bilgi Karan, Endüstriyel Tasarımcı
ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunu Karan, ilk yüksek lisansını İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, ikincisini ise İsveç’teki UMEA Institute’da yaptı. Hâlâ çalışmakta olduğu Howl Design Studio’dan, Kuzey Avrupa’nın tasarım anlayışını Sony tasarımları ile telefonlarınıza taşımaya devam ediyor. Karan’ın imzasını taşıyan Sony Xperia P, Neo ve NXT serilerinin tasarımları 2010’dan bu yana beş ödüle layık görüldü. Ödüllere EISA Best Phone Award ve IF Design Award dahil. Bilgi Karan’ın tasarım anlayışını anlamak için, UMEA Institute’taki ödüllü yüksek lisans bitirme projesine bakmak yeterli. Tasarımcının Sony Ericsson ile çalışarak tasarladığı projesi ‘Communicating with Emotions’ gerçekten de duygularla iletişim kurmayı amaçlamış. Bilgi Karan, bir tasarımda mümkün olan maksimum sadeliği yakalarken, kullanıcıyı hem şaşırtıp hem de kendisinden bir şey bulmasını sağlamanın esas olduğuna inanıyor.

Ali Tayar, Mimar
Ali Tayar 1959 yılında İstanbul’da doğdu. Stuttgart Üniversitesi’ndeki mimarlık eğitimini Massachusetts Institute of Technology’deki yüksek lisansı takip etti ve 1993 yılında New York’ta Parallel Design Architecture’u kurdu. Bugün mobilya ve iç mekân tasarımlarının yanı sıra mimarlık da yapıyor. Tayar’ın tasarımlarını en iyi şekilde anlayabilmek için anahtar nokta, kullanılan materyali tüm yönleriyle tanımak ve günümüz kitle üretim koşullarına ayak uydurmak. Tayar’ın dikkat çeken iç mekân tasarımları arasında, New York’taki PoP Burger ve Pizza Bar’ı ve Zermatt’taki Omnia Hotel’i saymak mümkün. Tayar’ın mobilya ve iç mekân tasarımlarında modüler strüktürlere ağırlık verdiği göze çarpıyor. Bu anlamda 20. yüzyılın ikinci yarısının en etkileyici isimlerinden biri olan İsviçreli mimar Fritz Haller’in modüler mimari yaklaşımından ve onun geliştirdiği geometrik modelden çok etkilendiğini vurguluyor. Ali Tayar’ın tasarımları bugün Montreal, Denver ve New York’ta çeşitli müzelerin kalıcı koleksiyonlarında sergileniyor.

Ayşe Birsel, Endüstriyel Tasarımcı
1964 yılında İzmir’de doğan Ayşe Birsel, ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu ve New York’taki Pratt Institute’da ürün tasarımı üzerine yüksek lisansını tamamladı. Birsel’in Pratt’taki ‘Water Room’ adlı banyo konsepti tezi, 1990’da ID Konseptler Ödülü’nü ve Japonya’da Geleceğin Tasarımı ödülünü kazandı. Ardından Bruce Hannah ile büro aksesuarları koleksiyonu hazırladı. 2001’de Brooklyn Sanat Müzesi Genç Tasarımcı Ödülü’nün ardından, 2008’de Rhodes Island Tasarım Okulu tarafından Üstün Başarı Ödülü olan Athena’ya layık görülen Ayşe Birsel, aynı zamanda IDEA Gold Ödülleri ve ID Dergisi Üstün Başarı Ödülleri dahil olmak üzere birçok tasarım ödülünün de sahibi. Yüksek lisans yaptığı Pratt Institute’da aynı zamanda öğretim görevlisi olarak da çalışan Birsel’in tasarımları MoMA ve Cooper Hewitt National Design Museum’un kalıcı koleksiyonlarında sergileniyor. Ayşe Birsel’in New York’taki tasarım ofisi, tasarım çizgisini de özetliyor: ‘Deconstruction: Reconstruction’.

Sezgin Aksu, Endüstriyel Tasarımcı
Sezgin Aksu, Stuttgart Üniversitesi’nde okurken Michele de Lucchi’nin bir konferansına katıldı ve inşaat mühendisliği eğitimi o noktada son buldu. Eğitimine endüstriyel tasarım alanında devam etmeye karar veren Aksu, mezun olduktan sonra Michele de Pucchi’nin stüdyosunda çalışmaya başladı ve bugünkü ortağı olan Silvia Suardi ile tanıştı. Eğitim hayatı boyunca Stuttgart, Paris ve Milano gibi farklı şehirlerde bulunan Aksu, tasarımda işlevselliği savunuyor. 2001’de Silvia Suardi ile kurduğu tasarım ofisi AKSU/SUARDI, evlerden işyerlerine ve endüstriyel ürünlere kadar uzanan geniş bir yelpazede tasarım hizmeti vermeye devam ediyor. Birçok tasarım ödülüne layık görülen ikilinin işleri arasında yer alan 2007 Red Dot ödüllü U TOO ofis için modül tasarımı, Aksu’nun tasarımda birinci önceliği olan işlevselliğin en iyi örneklerinden biri. Aksu için yeni tasarımların en büyük esin kaynağı; yeni şehirler, ülkeler ve bakış açıları.

Bir Cevap Yazın